Case study: Servers24.pl x Bioseco – Stacje robocze Dell Precision w służbie ochrony ptaków

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii stanowi kluczowy element transformacji energetycznej, jednak wiąże się to z pewnymi potencjalnym ryzykiem i kosztami środowiskowymi. Elektrownie wiatrowe stanowią zagrożenie dla ptaków, dlatego właściciele farm szukają rozwiązania tego problemu.
Do najskuteczniejszych systemów należy dziś BPS Bioseco. Bazujący na stereowizji produkt wymaga komputerów o najwyższej wydajności i niezawodności, by skutecznie pełnić swoją funkcję. Najlepiej w tej roli sprawdzają się stacje robocze Dell Precision, których moc obliczeniowa jest wspomagana przez grafikę NVIDIA.  Zielona energia uzyskiwana ze źródeł odnawialnych cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – jej zalety są niemożliwe do przecenienia, bo powstaje ona w sposób najmniej inwazyjny dla naszej planety. W przypadku elektrowni wiatrowych problemem jest jednak zagrożenie dla ptaków, zwłaszcza gatunków chronionych.

Na szczęście działa tu prawo środowiskowe – każda nowo powstająca farma wiatrowa przed uzyskaniem decyzji środowiskowej ma obowiązek przedłożenia raportu oddziaływania na środowisko, którego częścią są precyzyjne informacje o obecności ptaków na terenie przyszłej elektrowni.

Działania minimalizujące ryzyko kolizji ustalane są na etapie wdrażania inwestycji i najczęściej obejmują rezygnację z lokalizacji poszczególnych turbin lub ich długookresowe wyłączenia. Nowe technologie, monitorujące przestrzeń farmy w czasie rzeczywistym, mogą znacząco ułatwić wykonywanie zaleceń wynikających z decyzji środowiskowej.

ZOBACZ TEŻ

STG Innovation: Automatyzacja IT dzięki Dell APEX AIOps

STG Innovation: Automatyzacja IT dzięki Dell APEX AIOps

Server Innovation: Mały, ale użyteczny

Server Innovation: Mały, ale użyteczny

Server Innovation: Platformy serwerowe akcelerowane GPU w Dell Technologies

Server Innovation: Platformy serwerowe akcelerowane GPU w Dell Technologies