Transformacja cyfrowa Kopalni Wapienia Morawica

W początkach drugiej dekady XXI wieku stało się jasne, że infrastruktura IT jest potrzebna w każdej firmie. Naprawdę każdej, także mającej długie tradycje skutecznego działania kopalni wapienia. W końcu, wszędzie potrzebne są systemy pozwalające sprawnie zarządzać personelem, prowadzić księgowość czy obliczać wypłaty. Rzecz w tym, że żeby działo się to rzeczywiście sprawnie i bezpiecznie, nie może to być „jakiś” system, tylko dobrze zaplanowana i wdrożona, porządnie administrowana infrastruktura. Jeśli jej nie ma, to trzeba ją zbudować – tak jak to miało miejsce w Kopalni Wapienia „Morawica”.

Położona 13 kilometrów od Kielc kopalnia znajduje się w centrum świętokrzyskiego „Białego Zagłębia”, rejonu słynącego z wysokiej jakości wapienia. Eksploatacja kamienia wapiennego ma tu długą i bogatą historię, której ważną częścią jest sama „Morawica”, będąca jedną z największych kopalni odkrywkowych w Polsce. Roczne wydobywa się tu około 3 milionów ton kamienia, który jest wykorzystywany w przemyśle hutniczym, cukrowniczym i energetyce, a także kruszyw dla budownictwa i drogownictwa oraz elementów marmurowych.

O ile główna działalność kopalni, mimo wykorzystania nowoczesnych technologii wydobywczych, nie wymaga w tej chwili infrastruktury IT, nie można tego samego powiedzieć o funkcjonowaniu działów księgowości oraz kadr i płac. Wszystkie piony administracyjne potrzebują sprawnej sieci i infrastruktury pozwalającej na składowanie informacji oraz obieg dokumentów, a także zarządzanie procesami i komunikację z klientami.

Budowa infrastruktury informatycznej, która mogłaby sprostać bieżącym wyzwaniom i stać się punktem wyjścia do dalszego rozwoju rozpoczęła się niespełna dwa lata temu, a jej ostatni etap, pozwalający osiągnąć założone cele zakończył się w 2022 roku. Cały projekt wyprowadził firmę z epoki grup roboczych do współczesności – centralnie zarządzanej domeny Active Directory, do której logują się wszyscy pracownicy. Odbyło się to ze znaczącą pomocą partnera Dell Technologies, firmy Forteca IT.

ZOBACZ TEŻ

Cyfrowa transformacja Fabryki Armatur „Swarzędz” sp. z o.o. z serwerami Dell Technologies 

Cyfrowa transformacja Fabryki Armatur „Swarzędz” sp. z o.o. z serwerami Dell Technologies 

Server Innovation: Serwery to nie tylko datacenter. Jak przetwarzać dane poza serwerownią?

Server Innovation: Serwery to nie tylko datacenter. Jak przetwarzać dane poza serwerownią?

Azure Stack HCI w praktyce: hiperkonwergentny hattrick Della dla Grupy Ekspert 

Azure Stack HCI w praktyce: hiperkonwergentny hattrick Della dla Grupy Ekspert