Czym powinien się charakteryzować dobry monitor? Doskonałą matrycą wyświetlającą wysokiej jakości obraz i szeroką gamą kolorów? Pełną ergonomią oraz dużą ilością portów? Nowoczesnym wyglądem?  Co do tego nie ma wątpliwości. Jednak obecnie to ciągle za mało.

 

Dobry monitor to jeden z kluczowych elementów sprzętu komputerowego, zarówno w pracy, jak i w domu. Jednak bez względu na to, czy korzystamy z niego głównie do pracy z danymi lub tworzenia projektów, czy raczej seansów filmowych i gamingowych, powinien posiadać kilka istotnych cech. Do najważniejszych należą matryca, gwarantująca wyświetlanie wysokiej jakości obrazu, nowoczesny design czy dodatkowe funkcje np. minimalizujące zmęczenie wzroku. Jednym z najnowszych dodatków, który w znacznym stopniu zwiększa komfort pracy, jest złącze USB-C, w które wyposażone są nowe modele monitorów Dell.

USB-C – małe złącze o wielkich możliwościach

Nieduże USB-C to najnowszy typ złącza, w które wyposażone są nowe monitory. Możliwości, jakie oferuje, to prawdziwe „trzy w jednym”: zasilanie, przesyłanie obrazu i przesyłanie danych.

Jedną z najważniejszych funkcji USB-C jest zasilanie. To, że smartfon czy tablet może być ładowany przez złącze typu USB-A w monitorze, to nic nowego. Różnica polega na tym, że  przez USB-C możliwe jest ładowanie notebooka, z mocą sięgającą nawet do 100W, co zaspokaja potrzeby energetyczne nawet bardzo wymagających laptopów. Warto przy tym zaznaczyć, że monitory Dell doskonale współpracują nie tylko z laptopami tej firmy – użytkownicy notebooków innych marek działających na systemach operacyjnych Windows, czy tez np. iOS, również mogą liczyć na pełną kompatybilność. Z biurka znika zatem zbędy kabel zasilający do notebooka, poprawiając komfort i porządek wokół nas.

Większość monitorów Dell z USB-C oferuje również funkcję Daisy Chain, czyli możliwość szeregowego podłączenia kolejnego monitora dzięki wyjściu DP Out. Dzięki temu – jeśli korzystamy z więcej niż jednego monitora – zachowujemy ład i porządek oraz pozbywamy się zbędnych kabli.

Mamy też dobrą wiadomość dla tych użytkowników, którzy chcą wykorzystywać stabilne, przewodowe połączenie z internetem: oferta DELL powiększyła się niedawno o dwa nowe modele z gniazdem RJ-45 (U2421HE, U2721DE). Natomiast do wszystkich pozostałych monitorów z USB-C można dokupić dodatkowy adapter, który będzie pełnił tę samą funkcję. Tym samym funkcjonalność monitorów z USB-C i stacji dokujących zazębia się, chociaż oczywiście te drugie dostarczają dużo więcej możliwości m.in. na poziomie zarządzania, czy jeszcze mocniejszego zasilania.

Ergonomia monitora

Projektując monitory, inżynierowie firmy Dell starają się zapewnić maksymalny komfort ich użytkowania, począwszy od możliwie najwygodniejszego ustawienia ekranu, po jego wygląd. Wyświetlacze można obracać o 90 stopni w obie strony, zmieniając orientację obrazu z poziomej na pionową (funkcja pivot), pochylać do dołu, odchylać do góry, obracać na boki, a także podnosić i opuszczać w zakresie kilkunastu centymetrów – ustawić dokładnie tak, jak chce tego użytkownik.

Nowe generacje monitorów mają też lepsze wymiary niż ich poprzednicy: panele są o kilkanaście procent cieńsze, przy tym samych rozmiarze ekranu, podstawa monitora zajmuje mniej miejsca na biurku, a bardzo cienkie ramki ułatwiają konfiguracje wielomonitorowe. Do tego dochodzi specjalnie przeprojektowany otwór na kable w nodze monitora, dzięki któremu stają się one niewidoczne od strony użytkownika. Zwolennicy optymalnego wykorzystania przestrzeni i większego zakresu regulacji docenią możliwość dokupienia ramienia na jeden (Dell Single Monitor Arm – MSA20) lub dwa monitory (Dell Dual Monitor Arm – MDA20). Aby z kolei cieszyć się jeszcze lepszym dźwiękiem, warto wyposażyć się w listwę dźwiękową mocowaną na nodze monitora. To znów tylko dodatki, ale to właśnie one sprawiają, że tych monitorów po prostu używa się bardziej komfortowo.

Różnica, którą się czuje

Każdy, kto spędza przed monitorem co najmniej kilka godzin dziennie, doceni jeszcze dwie funkcje monitorów Dell. Funkcja ComfortView ogranicza emisję światła niebieskiego, zbliżonego najbardziej pod względem długości fali do ultrafioletu. Natomiast Flicker-free to funkcja redukcji niewidocznego (ale boleśnie odczuwalnego dla oczu) migotania obrazu wyświetlanego na monitorze. Dzięki temu długotrwałe korzystanie z monitora okazuje się znacznie mniej męczące dla wzroku.

O to, by użytkowanie było nie tylko komfortowe i zdrowe, ale też bezstresowe, dba 3-letnia gwarancja, jakiej Dell udziela na swoje monitory. Co więcej, okres gwarantowanej ochrony można wydłużyć nawet do 5 lat.

Portfolio monitorów Dell z USB-C to aż 15 modeli z serii Professional i UltraSharp, od 24” do 49”, w rozdzielczościach do 4K i formatach: 16:9, 21:9, 32:9, a wkrótce również 16:10. Zatem stwierdzenie, że każdy użytkownik może znaleźć produkt dopasowany idealnie do swoich potrzeb, nie jest bynajmniej zwykłym frazesem.