Bezpieczne cyfrowe miejsce pracy z platformą VMware Workspace ONE

W ostatnim czasie wiele firm przeszło proces szybkiego wdrożenia pracy zdalnej dla wszystkich pracowników. Dla organizacji tego typu przedsięwzięcie stanowi często wyzwanie – nie tylko ze względu na samo wdrożenie i przygotowanie sprzętu do pracy. Do kluczowych obszarów należy również zarządzanie urządzeniami końcowymi i odpowiednie ich zabezpieczenie przed cyberatakami i utratą danych. Takie możliwości dostarcza platforma VMware Workspace ONE.

Jak to działa?

Nowa wersja platformy VMWare Workspace ONE umożliwia szybkie wdrożenie programu pracy zdalnej w każdej firmie. Znacząco ułatwia pracę działów IT niezależnie od używanego systemu, rodzaju urządzeń końcowych czy miejsca przechowywania zasobów (własne serwery, chmura, dysk lokalny).

VMware Workspace ONE pozwala na zunifikowany dostęp do aplikacji internetowych z wykorzystaniem pojedynczego logowania (SSO – Single Sign-On) za pomocą poświadczeń Kerberos bądź nagłówków HTTP, a narzędzie AirWatch Unified Endpoint Management zapewnia obsługę wielu różnych systemów operacyjnych na urządzeniach różnego typu.

VMware Workspace ONE oferuje wygodne korzystanie  z aplikacji chmurowych, mobilnych i webowych, w systemie Windows lub MacOS z jednego katalogu, wspierając przy tym programy niezbędne w pracy zdalnej, np. Microsoft Teams, Office 365, Zoom czy Skype. Zawsze z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa, dzięki VMware Unified Access Gateway z delegowaniem uprawnień Kerberos. W przypadku posiadaczy Apple Watch możliwe jest też zastosowanie uwierzytelniania wieloskładnikowego za pomocą tego urządzenia, co przyspiesza i upraszcza proces weryfikowania tożsamości.

Jednocześnie, dzięki narzędziu AirWatch Unified Endpoint Management, platforma zapewnia:

  • rozszerzone wsparcie systemu Windows 10 (daje zdalną kontrolę nad aktualizacjami systemu operacyjnego na wszystkich komputerach pracujących w ramach organizacji);
  • proste i bezpieczne wdrażanie urządzeń z systemem Android (proces konfigurowania urządzeń mobilnych i instalacji narzędzi bezpieczeństwa jest maksymalnie uproszczony);
  • wykrywanie zagrożeń w czasie rzeczywistym dla systemu Windows 10, w połączeniu z automatycznym uruchamianiem działań naprawczych na zagrożonych urządzeniach;
  • zaawansowany mechanizm tworzenia reguł dla specjalistycznych urządzeń końcowych, z myślą o miejscach, w których używane są niestandardowe urządzenia końcowe (fabryki, szpitale, magazyny).

Usługi konfiguracyjne

Niezależnie od ułatwień zastosowanych przez twórców VMware wdrożenie platformy Workspace ONE wymaga zaangażowania działów IT. Aby odciążyć ich pracowników, Dell Technologies pomaga w uruchomieniu platformy ferując m.in. usługę Dell Provisioning, czyli szybkie przygotowanie stanowiska pracy, funkcjonującego w ramach VMWare Workspace ONE. Polega ona na wstępnej konfiguracji sprzętu i aplikacji jeszcze w fabryce firmy Dell. Dzięki zastosowaniu provisioningu i oprogramowania VMware Workspace ONE usługa ułatwia skonfigurowanie systemu operacyjnego Windows 10 oraz przesłanie pakietu niezbędnych aplikacji i reguł do zainstalowania jeszcze w trakcie procesu produkcji.

W procesie autoprovisioningu ładowanie obrazu fabrycznego to tylko pierwszy krok procesu wdrażania systemu. Dell Technologies dodatkowo rejestruje komputer w domenie użytkownika (usługa Autopilot) lub wgrywa do obrazu agenta umożliwiającego połączenie z oprogramowaniem zarządzającym (UEM) klienta – właśnie VMware Workspace ONE.

Proces instalacji to połączenie etapu fabrycznego – wgrania obrazu systemu wraz z aplikacjami i politykami przygotowanymi w oprogramowaniu VMware Workspace ONE  i instalacji u użytkownika końcowego, gdzie można zdefiniować i kontrolować to, co użytkownik widzi przy pierwszym uruchomieniu (OOBE) oraz to, co zostanie zainstalowane i skonfigurowane dodatkowo (system operacyjny, sterowniki, aplikacje, zasady) za pośrednictwem systemów Unified Endpoint Management (MS Intune czy VMware Workspace ONE).

Dell Provisioning umożliwia też dostarczenie urządzenia bezpośrednio z fabryki do końcowego użytkownika (Zero-Touch Deployment), bez angażowania działu IT w proces instalacji i konfiguracji.

Świadczone usługi wdrożeniowe pozwalają na przeniesienie na Dell Technologies lub współpracę w zakresie wszystkich aspektów wdrożeń, w tym planowania, konfiguracji, instalacji, migracji danych i transferu wiedzy.

Autorzy: 

Paweł Berus

Tomasz Kaczorowski

ZOBACZ TEŻ

Workspace Innovation: Korzyści z posiadania technologii vPro. Konsola Intel® EMA – live demo

Workspace Innovation: Korzyści z posiadania technologii vPro. Konsola Intel® EMA – live demo

Wdrożenie Intel vPro w 5 krokach

Wdrożenie Intel vPro w 5 krokach

Zapis webinaru: Autonomiczne środowisko pracy zdalnej

Zapis webinaru: Autonomiczne środowisko pracy zdalnej