Bądź uprzejmy. Ucz się i zdobywaj doświadczenie. Planuj – tylko dobra strategia prowadzi do zwycięstwa. Ubieraj się starannie, to oznaka szacunku, jak masz dla twoich przeciwników. Nie udało się? Powtórz. I jeszcze raz, ale poprawiając błędy. Przestrzegaj zasad – tych spisanych i tych nie. Zainwestuj w dobry sprzęt, ale nie licz, że technologia zrobi za ciebie wszystko. Pamiętaj, że w ostatecznym rozrachunku mierzysz się przede wszystkim z samym sobą, tak jak wszyscy inni. Jednak nigdy nie jesteś sam – stojąc przed takimi samymi wyzwaniami, możecie szanować się nawzajem, wymieniać doświadczeniami i uczyć od siebie, a może i zaprzyjaźnić. Bo taki właśnie jest golf – zupełnie jak biznes! 

Zaczęliśmy od tego, że gra w golfa jest zaskakująco bliska grze rynkowej, a zasady postępowania, sposób myślenia i postawy, które sprawdzają się na greenie, czyli murawie pola golfowego, bardzo przypominają te, które charakteryzują skutecznych ludzi biznesu. Ta myśl ma swój ciąg dalszy, ale zanim do niego przejdziemy, warto powiedzieć parę słów o samym golfie, prostując przy tym pewne poważne nieporozumienia, które wokół niego narosły.

Golf nie jest w Polsce popularny, a przynajmniej nie tak, jak by na to zasługiwał. W znacznej mierze winę za to ponosi Hollywood i jego skłonność do wykorzystywania schematów oraz chodzenia na skróty. Tak jak pokazanie bohatera opalającego się nad wielkim basenem prywatnej willi otoczonego wianuszkiem modelek przy głośnej muzyce z miejsca sygnalizuje, że zapewne mamy do czynienia z nadmiernie pewnym siebie, twardym przestępcą bez zasad, tak scena na polu golfowym często jest jednym ze sposobów na pokazanie, że grająca postać jest obrzydliwie bogata, snobistyczna i nie do końca poważna. Tymczasem wizerunek golfa jako gry drogiej, ale niezbyt wymagającej fizycznie czy umysłowo, w dodatku rozgrywanej przez snobów patrzących wilkiem na każdego spoza ich wąskiego grona nie mógłby już chyba być dalszy od prawdy. Przyjrzyjmy się każdemu z wymienionych w poprzednim zdaniu elementów po kolei.

Złamać Klątwę Hollywood

Tak, golf nie jest tanim sportem. Podobnie jak większość innych, jeśli podchodzi się do nich poważnie. Doskonale o tym wie każdy, kto kupował dobre buty i strój do biegania, wybierał rower, który nadawałby się do dłuższych wypadów w trudny teren, albo do naprawdę szybkiej jazdy szosowej, czy wreszcie stawiał pierwsze kroki w żeglarstwie, szermierce, hokeju albo jeździe konnej. Aby rozpocząć grę w golfa nie potrzeba mieć własnych kijów, bo te dostępne są do wypożyczenia za niewielkie pieniądze na polu, a zakup reszta wyposażenia nie stanowi większego wyzwania, zwłaszcza, że można na początek szukać wśród rzeczy używanych.

Ktokolwiek uważa, że gra w golfa nie wymaga sprawności fizycznej, z pewnością nigdy nie próbował wybić piłki z bunkra, ani nie sprawdził, ile kondycji potrzeba, żeby pod koniec 18-dołkowej rozgrywki zachować pełną kontrolę nad siłą i kierunkiem uderzenia. Golfista, który nie ma kondycji to golfista, który za mało gra – dokładnie tak, jak nie dbający o formę biegacz czy koszykarz. Co może okazać się dla wielu osób zaskakujące, golf wymaga strategicznego myślenia i bardzo starannego planowania swoich działań. Właściwie poprowadzona rozgrywka nigdy nie jest chaotycznym bieganiem za piłką czy zdawaniem się na los – to gracz musi być panem sytuacji, mając zaplanowany każdy ruch, ale biorąc pod uwagę możliwość pojawienia się niespodziewanych zdarzeń, uwzględniając zarówno warunki zewnętrzne, jak i realistycznie oceniając swoje własne możliwości.

I tu dochodzimy do najboleśniejszego chyba mitu – mitu golfisty-snoba, wywyższającego się i nieuprzejmego, negatywnie nastawionego do innych graczy i reszty świata. W jaki sposób pojawił się taki wizerunek, wiedzą zapewne tylko bogowie kinematografii, bo – tu ciekawostka – golf jest jedyną dyscypliną sportu, uprawiający którą gracze muszą zdać egzamin z zasad zachowania na polu, w ogromnej mierze nakierowanych na to, żeby wpoić grającym wzajemny szacunek, gotowość niesienia pomocy, ale w sposób, który nie będzie odbierany jako wywyższanie się, ani narzucanie, poszanowanie prywatności, ale i uprzejmość i otwartość, wreszcie dbałość o właściwe zachowanie, poczynając od ubioru, po niepodnoszenie głosu. Tu objawia się brytyjski rodowód golfa, który jest grą prawdziwie dżentelmeńską.

Nauka, rywalizacja, współpraca

To bardzo dobry moment żeby wrócić do myśli, od której zaczęliśmy – że golf jest doskonałym odbiciem tego, jak wszyscy chcielibyśmy widzieć nasz biznes. Etyczny, wymagający umiejętności i planowania ale oparty na dżentelmeńskich zasadach, korzystający z najnowszych technologii, jednak przykładający wielką wagę do kontaktów międzyludzkich. Na to połączenie zwrócili uwagę Marcin Morawski i Dariusz Piotrowski z Dell Technologies, a ta obserwacja stała się dla nich inspiracją do rozpoczęcia jednej z najciekawszych inicjatyw z pogranicza sportu i biznesu. Pierwszym krokiem było zainicjowanie Dell EMC IT Golf Academy, cyklu bezpłatnych kursów gry w golfa skierowanych do specjalistów i menadżerów z branży IT. Ten popularyzatorski projekt którego celem było otworzyć środowisko branży technologicznej na golfa i przełamać otaczające go stereotypy odniósł wielki sukces, a w pięciu kolejnych edycjach Akademii wzięło udział ponad 60 osób, a wraz z nadchodzącymi odsłonami kursu liczba ta będzie rosnąć.

Drugi krok był niejako naturalną konsekwencją sukcesu poprzedniego: świeżo rozsmakowani w golfie gracze chcieli grać z podobnymi sobie, mierząc się z nimi w turniejowych rozgrywkach. W ten sposób, także z inicjatywy i przy wsparciu Dell Technologies powstała Polska Liga Golfa IT. To otwarta dla wszystkich graczy związanych z branżą IT seria turniejów, w których można spotkać się z kolegami z innych firm i doświadczyć wszystkiego tego, co daje gra w golfa – wspólnego pokonywania przeszkód, dzielenia się doświadczeniami, radości z udanych uderzeń i wsparcia w chwilach, kiedy wydaje się, że prześladuje nas pech. Dzięki wsparciu Dell Technologies oraz innych sponsorów Polska Liga Golfa IT kusi nie tylko doskonałym relaksem, świetnym towarzystwem i sportowymi emocjami, ale też atrakcyjnymi nagrodami za zwycięstwa w poszczególnych turniejach, specjalne osiągnięcia no i oczywiście, za najwyższe miejsca w całej serii.

Przyjęło się, że pisząc podsumowanie zadaje się retoryczne pytanie w stylu “A więc, czy będąc menadżerem z branży IT warto spróbować gry w golfa?”, ale tu chyba naprawdę nie ma takiej potrzeby. Golf jest doskonałym sposobem na oderwanie się od pracy, który jednocześnie doskonali te cechy, które w tejże pracy przydają się najbardziej, a gra z ludźmi z branży pozwala zacieśniać stare znajomości i nawiązywać nowe, budując kontakty na gruncie przeniesionych wprost z pola golfowego dżentelmeńskich zasad, wzajemnego szacunku i koleżeńskiej rywalizacji.

WIELE MONITORÓW, WYSOKA WYDAJNOŚĆ

Przygotuj przestrzeń roboczą dopasowaną do swoich potrzeb, wykorzystując posiadane lub dodając nowe, dopasowane monitory Dell. Dzięki technologii multi-streaming (MST) komputery Ultra mogą wyświetlać obraz równocześnie na trzech monitorach, bez konieczności zmiany jakichkolwiek ustawień ze strony użytkownika. Używając dwóch wyświetlaczy zamontowanych na podstawie Dell MDS19 z OptiPlex 7070 Ultra Offset VESA możesz zwiększyć swoją produktywność aż o 21%*.

To rozwiązanie jest idealne dla osób, których praca wymaga wykorzystania wielu monitorów. Ultra oferuje konfiguracje doskonałe dla sektora finansowego i bankowości. Na przykład giełdowi traderzy docenią procesory Intel® Core™ i7, zapewniające wydajność wystarczającą zarówno do prowadzonych w czasie rzeczywistym obliczeń, jak i wyświetlania złożonej grafiki na wielu ekranach jednocześnie. Jest to również doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto pracując w domowym zaciszu potrzebuje komputera z natywną obsługą wielu monitorów, ale jest ograniczony niewielką ilością miejsca na biurku.

JEDEN KOMPUTER – WIELU UŻYTKOWNIKÓW

Ukryj komputer Ultra PC w stabilnej, precyzyjnie regulowanej podstawie z ręcznym ustawianiem wysokości, do której możesz zamontować dowolny monitor (o wielkości od 19 do 24 cali) zgodny ze standardem VESA. Montaż nie wymaga żadnych specjalistycznych narzędzi, a podstawa ułatwia estetyczne poprowadzenie kabli. Dodatkowe, zamykane osłony komputera służą jego fizycznemu zabezpieczeniu.

To rozwiązanie doskonale sprawdzi się w szkołach czy biurach call center, a więc w miejscach, w których z jednego komputera korzysta wiele osób. Dell OptiPlex 7070 Ultra schowany w stabilnej podstawie z zamontowanym monitorem jest stworzony do współczesnych sala szkolnych lub biur stosujących system „gorących biurek”. We wspomnianych telefonicznych biurach obsługi klienta, gdzie przestrzeń biurowa jest na wagę złota, wyposażony w kilka monitorów komputer Ultra może wyświetlać informacje dla kilku osób jednocześnie, a dział IT może zdalnie monitorować pracę. Każdy element zestawu można zabezpieczyć za pomocą gniazda K-Lock lub śrub zabezpieczających przed próbą demontażu.

RECEPCJA, KTÓRA ROBI WRAŻENIE

Za sprawą kompaktowej, a jednocześnie eleganckiej obudowy Dell OptiPlex 7070 Ultra robi doskonałe pierwsze wrażenie. Zainstalowany na smukłym ramieniu, z montażem VESA podtrzymującym jeden z dotykowych monitorów Dell wyświetlającym doskonałej jakości obraz, komputer Ultra zachęca do angażujących interakcji.

Tworząc atmosferę elegancji, wygody i nowoczesności, Optiplex Ultra pozostawi korzystającym z niego gościom trwałe wrażenie profesjonalizmu i gościnności. Komputer może być wykorzystywany w zastosowaniach typu recepcja, we współpracy z dużymi wyświetlaczami dotykowymi i z możliwością montażu na mocowanym do ściany, ruchomym ramieniu.  Wiele sposobów łączności sprawia, że praca w sieci i synchronizacja wielu systemów również jest dziecinnie prosta.

SALA KONFERENCYJNA – WSPÓLNA PRACA, JEDEN CEL

Aby uzyskać w pełni interaktywne rozwiązanie idealne do używania w kilka osób, zamontuj komputer OptiPlex 7070 Ultra na ruchomym ramieniu firmy Dell lub mocowaniu ściennym innego producenta i dodaj do niego dotykowy monitor na montażu VESA. Dzięki zastosowaniu oprogramowania Intel Unite® ten zestaw gwarantuje komfortową i bezpieczną bezprzewodową prezentację treści na otwartej, dobrze zabezpieczonej platformie.

Oto rozwiązanie idealnie pasujące do niewielkich biur lub małych sal konferencyjnych. Komputer Dell OptiPlex 7070 Ultra z technologią Intel Unite® i interaktywnymi monitorami firmy Dell to potężne narzędzie, znacząco ułatwiające prowadzenie spotkań biznesowy. Jeden komputer może stać się prawdziwym konferencyjnym centrum, wyświetlając obraz na trzech ekranach,  bez konieczności prowadzenia licznych, psujących estetykę kabli. Nie bez znaczenia jest krótki czas konfiguracji zestawu, zapewniający prowadzenie kolejno wielu spotkań biznesowych.