W tym roku odświeżyliśmy kilka produkowanych przez siebie serii laptopów. Mowa między innymi o serii XPS oraz Precision. Dell Precision 5750 uzupełnienia znaną i cenioną linię Precision.

Dell Precision 5750 nie jest zwykłym laptopem. Najważniejszą jego cechą jest absolutna mobilność, łącząca się z wydajnością charakterystyczną dla komputerów stacjonarnych. To w istocie stacja robocza dla najbardziej wymagających, profesjonalnych użytkowników. Takich, którzy nie tylko nie chcą, ale i nie mogą iść na żadne kompromisy.

17-cali obrazu, czyli ekran Infinity Edge

Nawet jeśli o zakupie ostatecznie decydują parametry wydajności, to prawda jest taka, że i tak pierwsze na co zazwyczaj zwracamy uwagę, to wygląd. W przypadku Dell Precision wygląd robi duże wrażenie.

Po pierwsze, smukła aluminiowa obudowa w kolorze tytanowej szarości (w najgrubszym miejscu ma tylko 13,15 mm), zaskakująco niska waga (2,13 kg, czyli tyle co łubianka truskawek) oraz 17-calowy, pozbawiony ramek ekran InfinityEdge. W efekcie obraz zajmuje aż 94 proc. powierzchni wyświetlacza. Przyszły nabywca ma do wyboru oczywiście matryce Full HD lub 4K, a także wersję tradycyjną lub dotykową. Nie będziemy ukrywać – ekrany dotykowe są niesamowicie wygodne. Ten dodatkowo pokryty jest powłoką antyrefleksyjną oraz chroniącą przed śladami palców. Ekrany dotykowe znacząco przyspieszają pracę z wieloma aplikacjami, a już buszowanie w sieci i przewijanie stron po prostu palcem to czysta przyjemność. Niezależnie od wersji ekran jest bardzo jasny – aż 500 nitów. To wartość, która umożliwia pracę nawet w bardzo jasnym otoczeniu. W tym modelu wykorzystano technologię „LOW BLUE LIGHT”, która pozwala na wyeliminowanie światła niebieskiego, powodującego zmęczenie oczu podczas pracy użytkownika.

Multimedia

Skoro mamy do czynienia z ekranem Full HD lub 4K, to aż prosi się, by po ciężkiej pracy skorzystać z chwili odpoczynku i na przykład obejrzeć film lub pograć. W takim przypadku niezbędny jest dobry dźwięk, a za ten odpowiadają dwa podwójne głośniki, wspierane przez aplikację Waves Maxx Audio. Głośniki znajdują się na górze obudowy, dzięki czemu dźwięk jest dużo lepiej słyszalny. Aplikacja dba także o to, by podczas rozmów prowadzonych za pomocą wbudowanego mikrofonu wyciąć wszelkie zbędne szumy. Natomiast podświetlana klawiatura ułatwi życie nocnym markom, zdobywającym kolejne poziomy w ulubionej grze.

Procesor – pełne spektrum wyboru

Niewielki ciałem model 5750 jest imponujący duchem, czyli wydajnością. Tę zawdzięcza procesorom z rodziny Intel Comet Lake, w przypadku których producent zostawia duże pole manewru przyszłemu nabywcy – zaczynając od sześciordzeniowego procesora Intel Xeon W-10885M, z 12 MB cache, taktowanego zegarem 2,5 GHz (z możliwością podkręcenia do 5,1 GHz) i technologią vPro, a skończywszy na modelu 10 generacji, ośmiordzeniowym Intel Core i9-10885H, 16 MB cache, taktowanym zegarem 2,5 GHz, również z możliwością zmiany taktowania na wyższą. Zestaw zapewniający najwyższą wydajność laptopa to właśnie ten ostatni procesor w połączeniu z grafiką NVIDA Quatro RTX 3000. Warto wspomnieć o technologii chłodzenia, która została zaprojektowana całkowicie od nowa na potrzeby serii Dell Precision 5000. Przeprojektowane wentylatory o zwiększonej wydajności, komora próżniowa (vapour chamber), oraz zwiększona ilość „thermal padów” powoduje że komputer jest chłodzony w sposób równomierny i niezwykle wydajny nie emitując przy tym uporczywych dzwięków.

Tylko najnowsze porty

Dell odszedł od portów starego typu – USB typu A i HDMI. W zamian dostajemy 4 gniazda USB typu C z obsługą Thunderbolt 3, czytnik kart SD, złącze słuchawkowe i Bluetooth 5.1. Za łączność ze światem odpowiada karta Intel Wi-Fi 6 AX201, 2 x 2, pracująca w standardzie 802.11ax.

Dell Optimizer for Precision

Cały czas ulepszane oprogramowanie wspierające użytkowników aplikacji ISV zyskało nowe funkcjonalności. Poza tradycyjnym przyspieszeniem działania aplikacji i analizą danych dotyczących wykorzystania poszczególnych komponentów zyskaliśmy również dodatkowe opcje. Należy do nich m.in. ExpressResponse rozpoznająca, z których aplikacji korzystamy najczęściej, aby były one szybko uruchamiane i dostępne od razu po włączeniu komputera. Ulepszona została inteligenta funkcja ExpressCharge, pozwalająca na zarządzanie ładowaniem baterii. W trakcie pracy, kiedy chodzimy po biurze i podłączamy komputer do zasilacza tylko na chwilę, bateria jest ładowana szybciej. Natomiast kiedy odkładamy komputer na noc, bateria ładuje się w sposób standardowy, aby utrzymać jak najdłużej jej walory użytkowe. Nie pominęliśmy też dźwięku – komputer posiada element InteligentAudio, pozwalający na dopasowanie dźwięku do otoczenia i dostosowanie jego poziomu oraz wyciszenie niechcianych dźwięków docierających do słuchającego z zewnątrz.

Bezpieczeństwo – sprzętowe i programowe

Umieszczona na górze wyświetlacza kamera zintegrowana została z czujnikiem IR rozpoznającym twarz. To oczywiście nie jedyne zabezpieczenie oferowane przez Dell Precision 5750. Dostępu do danych bronią od strony sprzętowej także czytnik linii papilarnych, fizyczny port blokady laptopa Noble Wedge i czytnik SmartCard. Natomiast od strony software’owej dane chronione są przez opracowaną przez Intela technologię vPro, która służy nie tylko optymalizacji pracy procesora, ale zawiera funkcje zabezpieczeń w celu ochrony urządzenia poniżej systemu operacyjnego. Do tego dochodzi Trusted Platform Module (TPM) 2.0, Intel Platform Trust Technology i pakiet oprogramowania przygotowany bezpośrednio przez producenta – Dell Client Command Suite.

Przyglądając się uważnie opcjom konfiguracji przewidzianych dla modelu 5750 możemy jasno zobaczyć, że firma Dell nie przejęła się powiedzeniem, że „lepiej jest wrogiem dobrego”. I dobrze. Dzięki temu seria Precision została uzupełniona o kolejny, doskonały laptop, będący w istocie w pełni funkcjonalną stacją roboczą.